facebook
Новини/ Конкурси

Що визначає освіту в Україні сьогодні і чого чекати у найближчому майбутньому?

Що визначає освіту в Україні сьогодні? Які є основні проблеми, зауваження? Які існують тренди та тенденції у сфері освіти глобально та в Україні? Що можемо очікувати від сфери освіти у найближчому майбутньому?

library-438389_1920

Отже, якими є проблеми та точки болю освіти в Україні сьогодні?

 1. Спостерігається відсутність мотивації вчителів та учнів до здобуття знань, не зацікавленість у викладанні і вивчені предметів;
 2. Застаріла система оцінки знань учня;
 3. Застарілі інструменти контролю якості освіти;
 4. Чітка програма та вимоги, що обмежують автономію вчителів у підборі навчальних матеріалів та методик;
 5. Орієнтація на процес, а не на результат навчання. Вчителі дотримуються стандартної програми, проте не задумуються, як саме ця програма сприяє розвитку дитини, не ставлять перед собою цілей вдосконалити певних компетенції чи засвоїти навички;
 6. Негативний внутрішній стан, настрій школи. Школа має бути насичена атмосферою розвитку, безперервного навчання та цікавості і, першочергово, вчителі повинні бути трансляторами такої атмосфери.
 7. Брак вивчення компетенцій для успіху у XIX ст. Згідно з філософії системи масової освіти (яка сформувалась ще у епоху Просвітництва у відповідь на запит індустріалізації суспільства–переглянути відео), учні отримують певний масив інформації, єдиний стандартний алгоритм прийняття рішення, вчаться шукати одну правильну відповідь, чим викорінюється творче та незалежне мислення.
 8. Сумнівна якість суспільних наук, які мали б виховувати свідомих та здорово-мислячих громадян, а, натомість, сприймаються як непотрібні, гуманітарні предмети і нецікаво викладаються, не доноситься цінність знань з цих предметів.

classroom-510228_1920

Намалювали досить сумну картину, правда ж? Проте експерти нашої зустрічі вважають, що ми вже на шляху до позитивних змін. Але чи знатимемо ми як діяти, коли зміни настануть? Зараз спостерігаються певні тренди, які визначать майбутнє сфери освіти в Україні та глобально, розуміння цих трендів додасть до «готовності:

 1. Зараз спостерігається за стрімкий ріст закладів неформальної та альтернативної освіти (як для школярів, так і для дорослих). Причин може бути декілька. Одна з них – офіційні заклади освіти не задовільняють запит на навчання сучасних людей. Інша – такі заклади не достатньо гнучкі і тому не встигають за стрімким розвитком технологій та виникненням професій «на перетинах» і тому не можуть покрити розрив у потрібних компетенціях для тієї чи іншої нової професії.
 2. Університет на ціле життя (life-long learning). Є міркування, що люди будуть змінювати професію (не лише компанію, чи сферу, а повністю професію) кожних три роки. Тому все більше ростиме запит на індивідуальні навчальні програми, що будуть дизайнуватись спеціально під кожну особу з широким використанням онлайн-курсів. У навчанні такого формату університет виступатиме як середовище для вільного навчання, такий-собі коворкінг, куди можна прийти у будь-який час, повчитись, зустрітись з викладачем-консультантом та однодумцями. Роль викладачів у такому форматі буде, по-перше, відповідати на специфічні запитання та запити «студентів» щодо предмету вивчення. По-друге, викладачі ставатимуть освітніми консультантами та порадниками під час складання індивідуальної програми навчання.
 3. Розширення освітнього середовища. Лекційний формат «начитки» теоретичного матеріалу вже своє віджив. Саме тому наші експерти вважають, що школа буде фізичним простором у форматі своєрідного коворкінгу з інтерактивними кімнатами та приміщеннями для занять у різних форматах. Все більше та вільніше будуть впроваджуватись авторські методики у школах (наприклад набувають популярності метод Монтессорі, вальфдорська педагогіка, навчання за компетенціями, проектно-орієнтоване навчання та ін.). Широко впроваджуватиметься навчання через ігри, квести та спеціальні інтерактивні кімнати (entertaining learning).
 4. Відповідно, ростиме запит на кваліфікованих педагогів, які будуть вивчати нові методи, безперервно розвиватись, пропонувати нові підходи, вмітимуть відповідати на потреби дітей та складати цікаву, захопливу, результативну, орієнтовану на розвиток програму навчання. І, як наслідок, буде рости запит на навчання для вчителів та програми міжнародного обміну.

board-784355_1920

Інші думки, які стануть реальністю після затвердження нового закону «Про освіту» в Україні:

 1. Профільна старша школа;
 2. Автономія на всіх рівнях (учень вільний обирати предмети, якими займатиметься більш ґрунтовно, вчитель стане більш незалежним від програми, школа сама прийматиме рішення щодо адміністрування та організації навчального процесу);
 3. Прозорість управління на всіх рівнях;
 4. Функції управління навчальними закладами та контролю якості освіти здійснюватимуться різними установами.

classroom-435227_1920

ПРО. ЗНАННЯ

Матеріал підготовлено за підсумками зустрічі-дискусії «Освіта в Україні» з Наталею Бордун та Іриною Когут на програмі «Про.Навики» від Центру інноваційної освіти «Про.Світ» (м.Львів).

Обговорення

Весь текст

Мирослав

Сьогодні сайт вже не просто забаганка, а радше потужний інструмент особистого просування та розвитку, який при вмілому використанні здатен суттєво підвищити вашу видимість, комунікативні навички і звісно ж – професійний рівень. Іншими словами – це насамперед прискорювач вашого зростання, як на особистому, так і на професійному тлі. Запрошую до співпраці та співавторства освітнього порталу "ІНФОСВІТ".

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Close