facebook
Вчителю

Важливий психологічний компонент засвоєння знань

Щоб піднятися на вищий ступінь розвитку, дитина має засвоїти знання про навколишній світ, оволодіти нормами поведінки, набути певних навичок і вмінь. Якби людина не запам’ятовувала те, що сприймала, переживала, робила, її психічний розвиток був би неможливий.

Пам’ять у дітей молодшого шкільного віку достатньо хороша. Вони легко засвоюють нове, конкретне і яскраве. Як і всі психічні процеси, пам’ять дитини тісно пов’язана з усім її розвитком. Можна було б сказати, що це період нагромадження великої кількості уявлень, які відображають те, що учень бачить навколо себе, чує з вуст вчителя, від оточення, про що читає та ін. у цьому віці діти жадібно поповнюють свої враження, уявлення.

Успіх розвитку пам’яті залежить від того, як забезпечують педагоги керівництво цим процесом. Важливе значення для розвитку пам’яті учнів має передусім знання вчителем умов продуктивності запам’ятовування, відтворення та вміння керувати ними в навчальній діяльності на уроках і поза ними. Давайте розглянемо ці умови.

 1. Якщо матеріал входить у зміст основної мети діяльності, він запам’ятовується краще, ніж у випадку, коли він є складовою умов досягнення цієї мети.
 2. Необхідною умовою мимовільного запам’ятовування якоїсь теми є наше дійове ставлення до неї.
 3. Матеріал, що містить основну мету діяльності запам’ятовується краще, в ньому встановлюються змістові зв’язки.
 4. Мимовільне запам’ятовування продуктивніше тоді, коли ми більш зацікавлено ставимося до змісту виконуваного завдання. Викликаючи  серйозний інтерес учнів до предмета,вчитель таким чином створює одну з основних умов швидкого і міцного запам’ятовування.
 5. Відомо, ми мимовільно запам’ятовуємо надовго те, що має для нас особливо важливе життєве значення, викликає емоції.
 6. Краще мимовільно запам’ятовується той матеріал, який спонукає до активної розумової роботи над ним.

Виходячи з умов мимовільного запам’ятовування можна зробити ряд висновків:

 • Учителю слід уникати довгих і складних формулювань. Які засмічують пам’ять учня.
 • Плануючи урок, доцільно продумати, що з нового матеріалу учні повинні не лише зрозуміти, а й запам’ятати на уроці, які вправи необхідні для цього.
 • У матеріалі треба виділити те, що учні мають записати.
 • Всю роботу щодо безпосереднього запам’ятовування необхідно підпорядкувати свідомому засвоєнню.
 • На уроці при викладі нового матеріалу корисно повторювати раніше вивчене і таким чином полегшити засвоєння нових знань.

Для повного і міцного засвоєння знань необхідне і незамінне довільне запам’ятовування. Які ж умови продуктивності довільного запам’ятовування?

 1. Одна з основних –  чітке визначення мети, завдання, що саме необхідно запам’ятати, з якою точністю, повнотою і міцністю.
 2. Велику роль у довільному запам’ятовуванні відіграють мотиви              ( прагнення людини до якоїсь певної мети), що спонукають запам’ятовувати. Важлива роль тут належить пізнавальним інтересам учнів, почуттям відповідальності, обов’язку, усвідомленню необхідності знань.
 3. Продуктивність довільного запам’ятовування залежить від застосування раціональних унаочнень:

–         розуміння – необхідна умова логічного, осмисленого запам’ятовування;

–         найважливіший прийом логічного запам’ятовування – складання плану;

–         велике значення має порівняння як прийом логічного запам’ятовування;

–         використання складніших прийомів довільного запам’ятовування – класифікація та систематизація матеріалу.

 1. Коли логічне засвоєння матеріалу спирається на образні зв’язки, це підвищує осмисленість і міцність запам’ятовування.
 2. Одним із важливих засобів запам’ятовування є довільне відтворення, переказ самому собі змісту матеріалу.
 3. Міцне засвоєння знань неможливе без повторень.

Пригадування часто потребує від людини значних вольових зусиль, завзяття, наполегливості. К. Ушинський оцінював пригадування як працю і працю іноді важку. Він зауважував, що причиною забування часто буває лінь пригадати забуте. Лінь породжує недбале поводження зі своїми знаннями. Навпаки, змушуючи себе пригадувати те чи інше, ми звикаємо не забувати, виховуємо впевненість у можливості пригадати, а ця впевненість має великий вплив на акт відтворення.


Збірка тестів та анкет для дослідження мотивації навчання учня

  Педагогічна діагностика школярів [362,5 KiB, 19 176 завантажень]

Обговорення

Весь текст

Мирослав

Сьогодні сайт вже не просто забаганка, а радше потужний інструмент особистого просування та розвитку, який при вмілому використанні здатен суттєво підвищити вашу видимість, комунікативні навички і звісно ж – професійний рівень. Іншими словами – це насамперед прискорювач вашого зростання, як на особистому, так і на професійному тлі. Запрошую до співпраці та співавторства освітнього порталу "ІНФОСВІТ".

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Close