facebook
КориснеЮридичні роз'яснення

Чим відрізняються умови праці вчителя, який є основним працівником, і вчителя-сумісника?

Сумісництвом вважається виконання працівником крім основної іншої роботи у вільний час в тій самій або іншій організації.

Поряд з цим не вважається сумісництвом:

– педагогічна робота з погодинною оплатою праці в обсязі не більш як 240 годин на рік;

– виконання учителями та викладачами обов’язків по завідуванню кабінетами, класне керівництво, перевірка зошитів тощо;

– педагогічна робота та керівництво гуртками в тому самому навчальному закладі;

– інша робота, яка виконується в тому разі, коли на основній роботі працівник працює неповний робочий день і відповідно до цього отримує неповний оклад (ставку), якщо оплата його праці по основній та іншій роботі у сумі не перевищує повного окладу (ставки) за основним місцем роботи.

Раніше головною відмінністю між основним працівником і сумісником був розмір оподаткування їх доходів. Проте, з 1 січня 2004 р. доходи і одних, і інших почали оподатковуватись за єдиною ставкою – 13 % (з 1 січня 2007 року – 15 %).

Хоча в даний час умови праці сумісників мало чим відрізняються від умов праці основних працівників, робота за сумісництвом має деякі особливості:

– трудова книжка працівника зберігається за основним місцем роботи, запис у трудову книжку відомостей про роботу за сумісництвом провадиться за бажанням працівника за місцем основної роботи;

– відпустка на роботі за сумісництвом надається одночасно з відпусткою за основним місцем роботи;

– сумісник може бути звільнений у разі прийняття основного працівника;

– сумісник не має права на одержання щорічної грошової винагороди за сумлінну працю, зразкове виконання службових обов’язків передбаченої статтею 57 Закону «Про освіту»;

– загальна тривалість роботи за сумісництвом протягом місяця не повинна перевищувати половини місячної норми робочого часу. Разом з тим обсяг навчальної та іншої педагогічної роботи, яку може виконувати педагогічний працівник за основним місцем роботи, граничними розмірами не обмежується;

Щодо оплати праці, то згідно з п. 73 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міністерства освіти України від 15.04.93 № 102, погодинна оплата праці педагогічних працівників допускається лише при оплаті за години заміщення тимчасово відсутніх по хворобі або з інших причин вчителів, вихователів, викладачів тощо, яке тривало не більше двох місяців, а також при оплаті працівників підприємств, організацій та установ, які залучаються для педагогічної роботи.

Таким чином, погодинно можна оплачувати педагогічну діяльність працівників, які за основним місцем роботи займають непедагогічні посади в інших організаціях і не тарифікуються в навчальному закладі.

 

Якщо ж основним місцем роботи працівника є педагогічна посада у закладі освіти, то його викладацька діяльність в іншому навчальному закладі, незалежно від того, вважається вона для них сумісництвом чи ні, оплачується на загальних підставах згідно з п. 68 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти (місячна заробітна плата педагогічних працівників установ освіти визначається шляхом множення ставки заробітної плати на їх фактичне навантаження на тиждень і ділення цього добутку на встановлену норму годин на тиждень). Встановлена при тарифікації заробітна плата виплачується щомісячно незалежно від кількості тижнів і робочих днів у різні місяці року. Відповідно до п. 71 зазначеної Інструкції за час роботи в період канікул оплата праці таких працівників провадиться з розрахунку заробітної плати, встановленої при тарифікації, що передувала початку канікул.

 

 

 

Лугина Олексій Володимирович,

юрисконсульт Чернігівського обласного комітету Профспілки працівників освіти і науки України (http://pon.cn.ua/)

Обговорення

Весь текст

Мирослав

Сьогодні сайт вже не просто забаганка, а радше потужний інструмент особистого просування та розвитку, який при вмілому використанні здатен суттєво підвищити вашу видимість, комунікативні навички і звісно ж – професійний рівень. Іншими словами – це насамперед прискорювач вашого зростання, як на особистому, так і на професійному тлі. Запрошую до співпраці та співавторства освітнього порталу "ІНФОСВІТ".

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Close