facebook
АктуальноВчителю

ЩО ПОТРІБНО ДЛЯ ІННОВАЦІЙ В ОСВІТІ?

Інновація полягає не лише в бажанні

Автор статті Террі Хейк

Складові частини інновацій, як і більшості речей, вартих створення, передують самим інноваціям. У випадку освіти необхідні складові знайти набагато легше, ніж це здається. Це чудові новини для сфери, яка вже аж кипить від “О Божечки! Ми повинні! Для наших дітей! Нам потрібно це! Вже! На вчора! Для дітей!”

Що б це не було: створення нового навчального плану, мобільного застосунку, навчальної платформи у соціальних медіа або повна зміна навчальної стратегії – інновація в освіті є потужним каталізатором освітніх змін.

Швидше за все, ви вчитель.

І, якщо ви вчитель, то, мабуть, цікавитеся інноваційними методами ведення уроків. Звідси і почнемо – з проектного методу, наприклад.

Проектні технології в навчанні (ПТН) – це приклад інновації, але, мабуть, не такий, як ви собі уявляли. Він справді інноваційний порівняно з навчанням, орієнтованим на вчителя та підручник, за методом “сиди і слухай”, “повтори і ще раз повтори” – в першу чергу, мабуть, своєю гнучкістю. Будь-який інший метод може не лише співіснувати із ПТН, але цілісно і повністю в нього влитися.

ПТН стимулює інновації в освіті, звільняючи для них місце.

Але що ж потрібно, щоб створити інновацію? Які інгредієнти потрібно змішати в освітньому казанку?

  1. Пріоритети

Перш за все, потрібно визначити пріоритети. Що є найважливішим? Що повинні вивчити учні? Що потрібно використати? Чого потрібно досягти?

Зауважте, що пріоритет – це не коли ви пишномовно перебільшуєте важливість якоїсь речі. Пріоритетність вимагає чесності, коли ви можете поглянути на довжелезний перелік державних стандартів і сказати: “Це все добре, але…”

Інновація вимагає чесності та пріоритетності, яка покаже команді вчителів або учнів, що є найважливішим за будь-яких обставин.

Виходячи з цього, вони визначать, що потрібно робити.

  1. Альтруїзм

Ще один фактор інновацій. Інновація – це не пронести одну ідею до визначеної точки. У якийсь момент ідея має стати загальною. Для креативності завжди потрібна рефлексія і думка зі сторони. Щоб зробити щось від початку до кінця самотужки, потрібно бути генієм або щонайменше надзвичайно кмітливим.

Хочеш йти швидко – йди сам; хочеш йти далеко – йди з кимось.

Коли ви служите високій меті і не даєте егоїзму втручатися у ваші справи, то шанси створити справжню інновацію зростають.

  1. Час і енергія

Очевидно, щоб втілювати новітні ідеї, вам знадобляться різні речі. Переважно вважається, що найцінніші ресурси – це гроші і офіційний дозвіл. За іронією долі, це два найменш важливі ресурси.

Що вам справді знадобиться, щоб змінювати освіту, так це час і нестримна енергія другокласника, яку він черпає з солодких напоїв.

  1. Моделі

Моделі-взірці можуть збити вас з пантелику, пропонуючи шлях, який вам не підходить. Моделі повинні існувати, але, чи будете ви їх використовувати, залежить від обставин. Проте, дивлячись на існуючі моделі – класні речі, які хтось створив до вас, ви матимете уявлення про те, що взагалі можливо. І існує ймовірність, що зрозумієте, чого вам бракує.

  1. Бажання ризикувати

Багато людей кажуть, що хочуть творити інновації, хочуть “ризикувати”.

„Щоб мати те, чого ніколи не мав, потрібно робити те, чого ніколи не робив” – і ще 47 заїжджених цитат з освітніх порталів.

Але справжнє бажання ризикувати означає бути готовим до поразки.

І можна зазнати поразки у вигляді втрати фінансування, статті про вас у місцевій газеті, де писатимуть, що “проект провалився”, неприємних відгуків і мільйону інших можливих наслідків.

Бажання ризикувати також не повинно давати вам права втілювати безглузді “сирі” ідеї під прикриттям “духу новаторства”, але ви повинні бути готовими до поразки. Це нормально, адже освіта зазнавала поразок ще задовго до вас.

  1. Довіра

Навіть якщо вам не завжди потрібно “зелене світло”, повне прийняття ідеї або дозвіл, вам завжди потрібна довіра, і вона починається з учнів.

Вони – ваші найбільші критики і найприскіпливіша аудиторія.

Саме у їхній зацікавленості, кмітливо-грайливій манері поведінки і довгостроковій навчальній діяльності ви побачите результат будь-якої інновації. (Бо якщо не в цьому, то в чому тоді взагалі суть?) Але учні – будь-якого віку – завжди перші “чують”, коли щось не так. Якщо щось здасться їм нудним, сірим, похмурим, заїждженим або просто надокучливим, то вони дадуть вам знати.

Звісно, довіра управління, колег та батьків також важлива. Без неї ви можете втратити роботу або професійну позицію. Але без довіри учнів ви просто добре одягнений дурник із вашим ім’ям на дверях кабінету. І так ніякої інновації не створити.


Переклад: Ольга Іськович

http://www.prosvitcenter.org/

Originally published 30.07.2013 © Edutopia.org; George Lucas Educational Foundation. What Yuo Need to Be an Innovative Educator? was translated with the permission of Edutopia. While this translation has been prepared with the consent of Edutopia, it has not been approved by Edutopia and may therefore differ from the authentic text. In cases of doubt the authentic text should be consulted and will prevail in the event of conflict.

Обговорення

Весь текст

Мирослав

Сьогодні сайт вже не просто забаганка, а радше потужний інструмент особистого просування та розвитку, який при вмілому використанні здатен суттєво підвищити вашу видимість, комунікативні навички і звісно ж – професійний рівень. Іншими словами – це насамперед прискорювач вашого зростання, як на особистому, так і на професійному тлі. Запрошую до співпраці та співавторства освітнього порталу "ІНФОСВІТ".

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Close